Асоціація імпортерів та дистриб'юторів автокомпонентів звернулася до Уряду з проханням скасувати обмеження щодо приймання відвідувачів у період з 8 по 24 січня 2021 року суб’єктами господарювання, що здійснюють торгівлю автозапчастинами.
Постановою КМУ від від 09 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі - Постанова № 1236), запроваджується локдаун, який триватиме з 8 по 24 січня. В цей період у автомобільній сфері діятимуть такі правила роботи:
В період карантину для забезпечення життєдіяльності населення належне транспортне забезпечення має ключове значення. За допомогою автомобільного транспорту здійснюється доставка медикаментів, продуктів харчування, перевезення на роботу працівників підприємств, які забезпечують роботу критично важливої інфраструктури міста, хворих осіб до лікарень тощо.
Транспортні засоби є джерелом підвищеної небезпеки, тому несвоєчасний технічний огляд та ремонт може призвести до наслідків не менш трагічних, ніж поширення вірусу. Більше того, поточного ремонту можуть потребувати спеціальні автомобілі, багато з яких є не новими та перебувають у поганому технічному стані. Саме тому в період карантинних обмежень продовжуватимуть свою роботу станції технічного обслуговування та ремонту авто.
Водночас для забезпечення належної роботи станцій технічного обслуговування вкрай важливою є робота суб’єктів господарювання, що здійснюють реалізацію деталей та приладдя до транспортних засобів. Адже відсутність широкого вибору асортименту автозапчастин та можливості їх швидкого придбання призведе до затягування ремонту авто або ж, взагалі, зробить такий ремонт неможливим.
Слід зауважити, що автозапчастини не є товарами щоденного попиту та процес їх реалізації не передбачає скупчення людей у точках продажу. У магазині автозапчастин може бути декілька відвідувачів за день. Однак несвоєчасне придбання цими декількома відвідувачами потрібних деталей до авто може призвести до навіть до фатальних наслідків на дорогах.
Очевидно, що з точки зору безпеки для життя та здоров’я людей, торгівля автозапчастинами є не менш важливою, аніж торгівля засобами зв’язку, ветеринарними препаратами, кормами, насінням чи засобами захисту рослин. А в зимовий період безперебійна робота магазинів з продажу автокомпонентів має першочергове значення. Для забезпечення безпеки руху на дорогах вкрай важливо, щоб водії мали змогу вчасно придбати шини, двірники, акумуляторні батареї, склоомивачів, автомобільні щітки та скребки тощо. Це лише короткий перелік товарів для авто, заміна яких не потребує звернення до станцій технічного обслуговування.
Підсумовуючи викладене, наголошуємо, сфера торгівлі деталями та приладдям до транспортних засобів є одним з основних напрямків забезпечення життєдіяльності населення та не може підпадати під жодні обмеження діяльності. При цьому, приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які здійснюють реалізацію деталей та приладдя до транспортних засобів з дотриманням відповідних санітарних і протиепідемічних заходів не становить ризиків для поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
АІДА просить внести зміни до другого абзацу підпункту 4) пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та викласти його у такій редакції:
«Додатково до обмежувальних протиепідемічних заходів, передбачених пунктом 2 цієї постанови, в період з 00 годин 00 хвилин 8 січня 2021 р. до 00 годин 00 хвилин 25 січня 2021 р. на території України забороняється: ...
4) приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім:
торгівлі виключно товарами, що належать до продуктів харчування, на торговельних площах, не менш як 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, лікарськими засобами, виробами медичного призначення, засобами гігієни, деталями та приладдям до транспортних засобів, засобами зв’язку, ветеринарними препаратами, кормами, насінням, засобами захисту рослин. Торговельна діяльність іншими групами товарів може відбуватися лише із здійсненням адресної доставки замовлень; …»